knipex logo
Kontakty a služby › Často kladené otázky (FAQ)

Často kladené otázky (FAQ)

 • Môžem použiť kliešte na rovinné strihanie tvrdého materiálu?

  • Z fyzikálnych dôvodov nemožno pomocou klieští strihať tvrdý materiál v jednej rovine. Kliešte používané pre rovinné strihanie nemajú žiadnu vonkajšiu hranu.

   Cutter without external bevel
   Dôsledkom jednostranného strihania je vytváraný veľký tlak na strane britov pri strihaní pomocou hrotov klieští. Tento tlak ohýba ostrie alebo môže viesť k poškodeniu ostria. Rovinné strihanie bez otepov, ktoré nepoškodí brity klieští, je možné len pri strihaní mäkkých materiálov, ako je olovo, meď, mosadz alebo mäkký plast.

 • Aký druh klieští môžem použiť pri strihaní viazacích pások?

  • Viazacie pásky sú vyrábané z kvalitného plastu s vysokou silou v ťahu. Pri ich strihaní pomocou klieští sa vytvára vysoká trecia sila medzi plastovou časťou viazacej pásky a oceľou časťou britov.

   Silnejšie a širšie viazacie pásky budú vytvárať vyššiu silu.
   Plocha britov a jej rezný uhol má tiež veľký vplyv na vytvorenú reznú silu.
   Odporúčame presné bočné cvikacie kliešte na elektroniku z radu 79 napr. 79 22 125 alebo bočné cvikacie kliešte na plasty radu 72 napr. 72 01 160.

   Často používané modely klieští radu 78 (Electronic Super Knips®) sú takmer na hranici únosnosti pri strihaní viazacích pások, najmä v prípadoch, keď sú pásky široké alebo sa strihajú prudkým strihom : rýchlosť strihu zvyšuje trenie.

 • Aký je rozdiel medzi modro-červenou a žlto-červenou farbou rukovätí?

  • Modro-červené rukoväte sú dvojkomponentné rukoväte, ktoré sú komfortnejšie pre dotyk a prácu, ako napríklad máčané rukoväte, ktoré sú izolované proti chladu a teplu; táto vlastnosť ich robí príjemnejšími na použitie v extrémnych podmienkach. Plastová zložka, ktorú používa KNIPEX, je elektricky izolovaná.

   Ak elektrikár chce alebo potrebuje pracovať na elektrických zariadeniach, v takomto prípade platia osobitné predpisy. V Európe boli pre tento prípad stanovené harmonizované predpisy -norma EN 50110 - 1. Tieto predpisy sa vzťahujú na všetky elektromontážne práce, kde sú používané hlavné prívody el. energie a nemôžu byť odpojené od elektrickej siete vytiahnutím zo zásuvky.

   Norma EN 50110-1 predpisuje nástroje pre uvedené prípady v súlade s príslušnými normami.

   Záväzná norma pre Európu tu je EN 60900. Táto definuje veľký počet geometrických a mechanických vlastností pre takéto nástroje.

   Preto sa stanovuje, aké nástroje by sa mali kontrolovať a ako musia byť tieto nástroje označené štítkom. Izolácia nanášaná ponorom a žlto červená izolácia pre bezpečnostné náradie zabezpečuje všetky tieto požiadavky. Každý pár izolovaných klieští KNIPEX je kontrolovaný pod napätím 10.000 voltov, napríklad v záverečnej inšpekcii, pred jeho uvedením na trh.

   Tieto požiadavky nemusia byť zohľadňované pri používaní modro červenej rukoväte; iné faktory boli zohľadnené už počas ich navrhovania.
   Preto tieto neboli schválené ani kontrolované pre práce elektrikárov, ktorí potrebujú pracovať na elektrických zariadeniach. Ak je použité náradie s modro červenou rukoväťou, ktoré nemá typové označenie VDE, neručíme za prípadné škody a úrazy.

 • Sú modro červené rukoväte klieští tiež vhodné pre elektrikárov?

  • Pliers with blue and red handles have not been approved for work on electrical installations or work on live electrical equipment.

   V zásade, plast, ktorý KNIPEX používa, je tiež elektricky izolovaný, ale táto vlastnosť nie je kontrolovaná na modro červených rukovätiach.
   Okrem toho nevyhovujú konštrukčným vlastnostiam IEC 60900: napríklad proti sklzu. Ako také, kliešte s modro červenými rukoväťami neboli schválené pre prácu na elektrických zariadeniach alebo pre prácu na zariadenia pod prúdom.

 • Čo znamenajú vyrazené písmena na kovaných častiach klieští?

  • Pre zväčšenie obrázku prosím kliknite sem!

   Malé, kované písmená alebo kombinácie čísel a písmen sa používajú na zabezpečenie vysledovateľnosti nástrojov.

   Ponúkajú nám informácie o čase ich výroby.
   Je to teda akýsi druh výrobnej šarže...

    
 • Je možné brúsiť brity klieští?

  • Teoreticky to možné je, no s veľkou zručnosťou a s použitím vhodných nástrojov ako sú napr. jemná ocieľka alebo jemný diamantový pilník.

   Za určitých okolností sa tým zmení geometria ostria britov, ktorá takto zhoršuje rezacie vlastnosti. Navyše, šírka rukovätí klieští je vždy zúžená pri brúsení. Kalené brity sa stávajú čoraz tenšie. Ak sú brity naostrené pomocou mechanickej brúsky, teplo vytvárané pri brúsení môže znížiť tvrdosť.

   Značný čas pri brúsení a riziká s tým spojené naozaj nestoja za to.

 • Sú k dispozícii náhradné diely pre moje kliešte?

  • V KNIPEX-e máme náhradné diely takmer pre všetky nástroje s vymeniteľnými časťami. Avšak, náhradné diely nie sú často uvádzané v cenníkoch, pretože sú veľmi zriedka potrebné. Prosím kontaktujte svojho dodávateľa.

 • Prečo majú moje kombinované kliešte medzeru medzi čeľusťami na uchopenie?

  • Kombinované kliešte majú najmenej dve funkcie.

   Pri ich výrobe je potrebné sa rozhodnúť, ktorá funkcia bude mať prednosť v dlhodobom horizonte. V prípade kombinovaných klieští je prioritou rezanie. Úchopové čeľuste môžu mať preto malú medzeru. Veľkosť medzery určuje norma ISO 57 46, platná norma pre kombinované kliešte.
   Kliešte KNIPEX vyhovujú týmto toleranciám.

   Uchopovacia medzera závisí od veľkosti klieští a je 0,4 mm pre kombinované kliešte s dĺžkou 180 mm.

    
 • Existujú špeciálne odizolovacie kliešte pre gumené káble?

  • Pre všetky materiály ako napr. gumené káble odporúčame Presné odizolovacie kliešte 12 12 xx.Tieto kliešte pracujú s dvoma pármi presných čepelí, ktoré režú izoláciu v celom obvode kábla. Sú teda tiež vhodné pre materiál ako napr. guma, PTFE alebo silikón.

   Vo všeobecnosti existuje viac, ako 40 špeciálnych sád nožov pre tento typ klieští, aby vyhovovali požiadavkám najrôznejších aplikácií.
   Pre ďalšie info kontaktujte prosím náš produktový manažment: [javascript protected email address]

 • Prečo moje kliešte korodujú a ako tomu môžem predísť?

  • Oceľ začne korodovať okamžite po kontakte s vodou a kyslíkom. Ak majú kliešte náter odolný voči vode, kliešte nezačnú korodovať.
   Takýmto náterom môže byť olejový film, lak alebo galvanická vrstva nerezových materiálov: ako je nikel alebo chróm.

   Olejový film je najjednoduchší spôsob, ako získať ochranu proti korózii. Je obzvlášť účinný na veľmi hladných povrchoch. Z tohto dôvodu sú povrchy klieští jemne brúsené a niekedy dokonca aj zrkadlovo leštené.

   Olejový film sa časom stratí a je ho treba pravidelne aplikovať. Vrstvy laku sa taktiež stratia pri intenzívnom používaní klieští.

   Pri skladovaní klieští je potrebná dôsledná starostlivosť. Uchovávajte ich na suchom mieste. Takto korodovať nezačnú.

   Takmer všetky kliešte sú dostupné s chrómovanou povrchovou úpravou.

 • Čo môžem použiť na rezanie lán?

  • Obvykle sa rezanie lán pri jachtingu uskutočňuje len v núdzových prípadoch.
   More je v takomto prípade drsné a podmienky sú ťažké - je tu riziko straty lode.
   Či sú nožnice KNIPEX 95 81 600 vhodné pre tento účel je treba kontrolovať prípad od prípadu. V zásade je nástroj vhodný, ale z výhradou vyššie uvedených podmienok.

 • Čo môžem použiť na rezanie tenkého (cca. 30 mm) kotviaceho lana?

  • Ak sa nejedná o laná Kevlar, všetky ostatné laná je možné rezať nožnicami na káble a laná (95 12 200). Pre laná do priemeru 25 mm sa na strihanie tiež výborne hodia kliešte na rezanie trubiek 90 20 185.
   Náš tip: zakryte rozhranie lana páskou, aby nedošlo k rozpletaniu lana.

 • Aké kliešte mám použiť pre rezanie tenkých, tenkostenných medených rúrok (napr. na kompresore chladničky) bez toho, aby sa rúrka (úplne) stlačila?

  • Vo všeobecnosti je možné medené rúrky rezať pomocou káblových nožníc až do max. priemeru patričného nástroja pri demontážnych (demolačných) prácach.
   Avšak nie je možné, aby sa trubka nestlačila týmito kliešťami.

 • Prečo ponúkame dva rady VDE klieští (žlto červené rukoväte vs. červená máčaná rukoväť s izoláciou)?

  • Červená máčaná izolovaná rukoväť pochádza ešte z čias, keď nebolo možné vyrábať dvojkomponentné rukoväte.
   Pod vedením energetických spoločností prišiel veľký záujem odlíšiť VDE kliešte od ostatných klieští. Oba návrhy sú však úplne vhodné pre prácu na elektrických zariadeniach.

 • Čo znamenajú prvé 4 číslice objednávacieho čísla?

  • Prvé 4 čísla objednávacieho čísla (rovnako, ako v prípade 03 00 180) znamenajú nasledovné:

 • Čo znamená “atramentovaný”?

  • Atramentovanie je iný termín pre fosfátovanie a je súčasťou koncepcie ochrany proti korózii.

   Atramentovanie samo o sebe neponúka dostatočnú ochranu proti korózii. Vrstva fosfátu je aj napriek tomu vynikajúci podklad pre kryciu vrstvu laku. Pre túto vrstvu je úplne bežné, že sa opotrebováva v oblasti britov.

 • Prečo nemá Knipex žiadne kliešte pre ľavákov?

  • Ľavoruké náradie je potrebné vždy vtedy, ak nie je možné, aby ľaváci používali "normálne" náradie, napr. v prípade noža na krájanie chleba, nožníc pre domácnosť alebo tesárskej sekery. Kliešte však zvyčajne majú symetrický dizajn, čo znamená, že sa s nimi dá pracovať bez problémov ľavou alebo pravou rukou.

   U niektorých typoch klieští je "preferovaná ruka", tzn. napr. pri nastavovaní klieští Cobra alebo kliešťového kľúča.
   Aj keď to môže vyzerať trochu inak, v porovnaní so spôsobom, ako praváci nastavujú alebo pracujú s kliešťami, ľaváci sa dostanú ku kĺbu veľmi rýchlo. :-)

vytlačiť